header ads

Type Here to Get Search Results !

Üniversitede Nasıl Arkadaş Edinilir? Nasıl Sosyalleşilir?

 Üniversitede Nasıl Arkadaş Edinilir? Nasıl Sosyalleşilir?


Üniversitede Nasıl Arkadaş Edinilir? Nasıl Sosyalleşilir? Üniversitede nasıl arkadaş bulabilirim? Üniversitede nasıl sosyalleşilir? Yeni insanlarla nasıl tanışılır? Üniversitede nasıl arkadaş bulabilirim? İşyerinde arkadaş nasıl bulunur? İşyerinde nasıl sosyalleşilir? Üniversitede arkadaş nasıl edinilir? Yurtta nasıl arkadaş edinilir?
Üniversitede nasıl arkadaş bulabilirim? Üniversitede nasıl sosyalleşilir? Yeni insanlarla nasıl tanışılır? Üniversitede nasıl arkadaş bulabilirim? İşyerinde arkadaş nasıl bulunur? İşyerinde nasıl sosyalleşilir? Üniversitede arkadaş nasıl edinilir? Yurtta nasıl arkadaş edinilir? 

Üniversite öğrencisi, garson, perakende çalışanı veya ofiste çalışan biri olun, zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz insanlarla sosyalleşmenin önemli olduğunu bilirsiniz.

Sınıf arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler geliştirmek sizi orada olmaktan daha mutlu kılmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak daha üretken ve başarılı olmanıza da yardımcı olabilir.[1]

Ama asıl soru şu: Bunu nasıl yapacağım?


Üniversitede ve işte sosyalleşme, başka herhangi bir ortamda sosyalleşmekten inkar edilemez şekilde daha karmaşıktır. Yeni başlayanlar için, iş arkadaşlarınızı veya birlikte ders alacağınız kişileri her zaman seçemezsiniz. Üstelik, bu insanlarla uzun yıllar birlikte kalacağınızı bildiğinizde, sosyalleşmek can sıkıcı olabilir.

Üniversitede ve işyerinde sosyalleşmeyle ilgili en yaygın korku ve endişelerden bazıları şunlardır: kendinizi yeni bir işte tanıtmak, sosyal reddedilmeyle başa çıkmak ve dikkat çekmek için çaresiz görünmeden insanların sizi sevmesini sağlamak.

Bu kılavuzda, bu durumların her biri ve daha fazlasıyla başa çıkmak için adım adım talimatlar bulabilirsiniz.


"Tuhaf davranmadan kendimi nasıl iyi birisi olarak tanıtabilirim?"


İster yeni bir okula başlıyor olun, ister yeni bir işe yeni başlamış olun, iyi bir ilk izlenim bırakmak önemlidir. Herhangi bir okul veya işyeri ilk izleniminin odak noktası, kendinizi tanıtma şeklinizdir.


Öncelikle, odaya girmeden önce kendinden emin bir beden dili ile hazır olduğunuzdan emin olun. Beden diliniz, daha ağzınızı bile açmadan etrafınızdaki insanlara sinyaller gönderecek.

Görünüşünüz aracılığıyla güveni ifade etmek için, kendinden emin bir beden dilinin aşağıdaki temel bileşenlerini aklınızda bulundurun:

 • Yürürken başınızı dik ve omuzlarınızı geride tutun – eğilmeyin, kollarınızı çaprazlamayın veya ellerinizi ceplerinize sokmayın.
 • Görüş alanınızdaki insanlarla göz teması kurun ve göz göze geldiğinizde gülümseyin.
 • Odanın çevresinde kalmayın; Kendinizi insanlarla tanışabileceğiniz merkezi bir yere koyun.
Beden dilinizi değiştirerek kendinizi daha güvende hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda insanlarla tanışmaya başlamak için kendinizi daha iyi bir konuma getirmiş olacaksınız.


Ardından, mümkün olduğunda kendinizi bireylerden ziyade bir grup insana tanıtmak önemlidir. Bariz nedenlerden dolayı bu sizin için daha az iş yapar, çünkü sınıfın veya şirketin büyüklüğüne bağlı olarak, herkesle bireysel olarak tanışmaya çalışmak hem zaman alıcı hem de yorucu olacaktır.

Ayrıca, daha sonra tartışacağımız gibi, grup içindeki bireyler yerine kendinizi bir gruba tanıtmak, mevcut sosyal çevrelerin bir parçası olmanızı kolaylaştıracaktır.

Kendinizi tanıtmak için bir grup insana yaklaştığınızda, gülümseyerek yaklaştığınızdan emin olun. Bu, insanların arkadaş canlısı olduğunuzu bilmelerini sağlayacak ve söyleyeceklerinizi duymak ve sizi tanımakla ilgilenmelerini sağlayacak bir sinyaldir.

Girişinize başlarken, rahat olmayı unutmayın. Yetkili kişilerle konuşmuyorsanız veya durum açıkça bunu gerektirmiyorsa, resmi olmaya gerek yoktur. Aslında, resmi bir giriş, sizi daha az ulaşılabilir gösterecek ve insanları sizinle sohbet etmeye itecektir.


Şimdi gerçek kelimeler için. İyi bir giriş şu beş şeyden oluşur:


 1. Selamlama
 2. Adınız
 3. Mesleğiniz/bölümünüz/anadalınız/eğitim bölümünüz
 4. Heyecanınızın sözlü ifadesi
 5. (Opsiyonel) Konum


Bu nedenle, gülümserken, kendinize güvenen bir beden diline sahipken ve rahat olurken, bir işyeri tanışması şu şekilde olacaktır:


"Merhaba millet (selamlama), ben Ahmet Bulut (isim) ve yeni Grafik Tasarım elemanı (iş) olarak işe alındım. Kendimi tanıtmak ve hepinizle çalışmaktan heyecan duyduğumu bildirmek istedim! (heyecanınızın sözlü ifadesi).”

Özel durumunuzla ilgiliyse, 'Ofisim oda 256, bu yüzden bir şeye ihtiyacınız olursa uğramaktan çekinmeyin! (konum).' İnsanların sizi bu şekilde nerede bulacaklarını bilmelerini sağlamak, gelecekteki sosyalleşmenin kapısını açar.


Kendinizi okulda tanıtıyorsanız, kulağa şöyle bir şey gelecektir:


"Merhaba! (selamlama) Ben Ayşe Yılmaz (isim) ve ikinci sınıf İletişim bölümünde okuyorum. (bölümünüz). Matematik benim için kolay değil, bu yüzden istatistik sınıfımızdan birkaç kişiyle tanışmayı umuyordum, böylece not alışverişinde bulunabiliriz veya bir çalışma grubu oluşturabiliriz. Tanıştığımıza memnun oldum bu arada! (heyecanın sözlü ifadesi).”

Kendinizi tanıtma cesaretini toplamakta zorlanıyorsanız, yeni bir kişinin diğer öğrencilerle/çalışanlarla tanışmak için çaba sarf etmesinin beklendiğini unutmayın. Kendini tanıtmak garip değil ama kendini tanıtmamak garip.


Bu noktada, kimsenin sana karşı nazik olmamak için bir nedeni yok. Bu nedenle, düşmanca biriyle karşılaşırsanız, bunun sizinle hiçbir ilgisi olmadığını bilebilirsiniz ve gelecekte o kişiden uzak durmalısınız.

Endişeniz garip sessizlikse, şunu düşünün: Yeni iş arkadaşlarınızla veya sınıf arkadaşlarınızla şimdi tanışmak, gelecekte işlerin garip olmayacağını garanti etmenin harika bir yoludur. Herkesle tanıştıktan sonra koridorda yürüyebilir ve “Günaydın Mehmet! Haftasonun nasıldı?' Mehmet'le henüz tanışmadığınız için beceriksizce gözlerini kaçırmak yerine daha iyi değil mi?


Ayrıca, kendinizi ne kadar erken tanıtırsanız, o kadar çabuk arkadaş edinmeye başlayabilirsiniz. Ve ne kadar erken arkadaş edinmeye başlarsanız, 'yeni gelen insan' gibi garip bir pozisyonda o kadar az zaman harcamak zorunda kalacaksınız.“Mevcut bir sosyal gruba nasıl girerim?”


Yeni bir üniversiteye veya işe giriyorsanız, oradaki insanların kendi sosyal çevrelerini oluşturmuş olma ihtimali yüksektir. Ancak bunu bir yıldırma nedeni olarak görmek yerine, aynı anda birçok arkadaş edinmenin kolay bir yolu olarak görün.

İlk olarak, doğru sosyal çevreyi seçmek önemlidir.[2] Arkadaşlık kuracağınız bir grup insan seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

 1. Bir şekilde size benzeyen bir grup seçin. Sevdikleri mizah türü, katıldıkları hobiler veya temel inançları olsun, ortak ilgi alanlarınızı paylaştığınız bir grup insan seçmek, okul veya iş yoluyla anlamlı arkadaşlıklar kurmanın en iyi yoludur. Bu, sizden farklı insanlarla arkadaş olmanın pek bir faydası olmadığı anlamına gelmez, ancak uyum sağlamak için kendinizin belirli yönlerini değiştirmenizi gerektiren bir sosyal gruba katılmaktan kaçınmak önemlidir.
 2. Birbirine sıkı sıkıya bağlı kankalardan oluşan bir grup yerine, birden çok sıradan arkadaşlıktan oluşan bir grup arayın. İlki, yeni gelenler için, birbirine çok yakın bir grup insandan çok daha fazla misafirperver olacaktır.[2]


Hangi grup insanla daha fazla zaman geçirmek istediğinizi belirledikten sonra (ve sadece birini seçmek zorunda değilsiniz!), kendinizi aynı anda grubun mümkün olduğunca çoğuna tanıtmak faydalı olacaktır. 

Gruptaki herkes kim olduğunuzu zaten biliyorsa, kendinizi sürekli olarak daha fazla kişiye tanıtmak zorunda kalmak yerine onlarla arkadaşlıklar geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Bu grubun takılma eğiliminde olduğu bir yerde takılmak, birçoğuyla aynı anda tanışma fırsatı elde ettiğinizden emin olmanın iyi bir yoludur.

Aynı anda birçok insanla derin dostluklar geliştirmek için zaman ayırmak zor olabileceğinden, bir sonraki adım, özellikle birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız bir veya iki kişiyi seçmek ve bu arkadaşlıklara daha fazla yatırım yapmaktır.

 Gruptaki birkaç kişiyle daha yakın arkadaşlıklar geliştirmek, grup gezilerine davet edilmenizi sağlayacak ve grup içinde birden fazla geçici arkadaşlık kurmanız için size daha fazla fırsat sunacaktır.


Ayrıca bu DEV REHBER'e kesinlikle göz atmanızı öneririz: "Hiç Arkadaşım Yok ve Yalnızım" Nasıl Arkadaş Edinilir? [DEV REHBER]""Reddedilirsem ne olur?"Kim olursanız olun veya sosyal becerileriniz ne kadar iyi olursa olsun, reddedilme olasılığınız her zaman vardır.

Aslında, kendinizi ne kadar çok ortaya koyarsanız, bunun olma olasılığı o kadar artar. Ama bunun seni yıldırmasına izin verme! Reddedilmenin değerinizi azaltmadığını veya kim olduğunuzu tanımlamadığını hatırlamak önemlidir ve buna iyi bir şey olarak bakmak daha iyidir çünkü o kişi veya insanlarla arkadaşlık(lar)a yatırım yaparak zamanınızı boşa harcamanızı engeller.Zihinsel Olarak Güçlü İnsanların Yapmadığı 13 Şey kitabının yazarı Amy Morin, reddedilmeyle başa çıkmanın en iyi beş yolunu listeliyor.[3]

 1. Duygularınızı kabul edin. '[Zihinsel olarak güçlü insanlar], rahatsızlıklarıyla sağlıklı bir şekilde başa çıkmak için gerekli olan rahatsız edici duygularla doğrudan başa çıkma yeteneklerine güveniyorlar' diyor.
 2. Reddedilmeyi, hayatınızı dolu dolu yaşadığınızın kanıtı olarak görün. Reddedilme yaşıyorsanız, kendinizi dışarı atıyorsunuz demektir. Ve evet, bu sizi reddedilme olasılığına açarken, aynı zamanda başka türlü deneyimleme şansınız olmayan güzel şeyleri deneyimleme fırsatı da verir.
 3. Kendinize şefkatle davranın. Morin, “[Zihinsel olarak güçlü insanlar], olumsuz kendi kendine konuşmaya daha nazik, daha onaylayıcı bir mesajla yanıt verir” diyor. Bu, reddedilme için kendinizi suçlamak (yani aptalca bir şey yaptığınızı varsaymak) yerine, kendinize bir mola verin ve herkesle aynı fikirde olmayacağınızı anlayın.
 4. Reddedilmenin sizi tanımlamasına izin vermeyin. Bir kişinin sizi daha iyi tanımakla ilgilenmemesi, tanımaya değer olmadığınız anlamına gelmez. Bir kişinin sizinle ilgili görüşünün herkesin sizin hakkınızdaki görüşü olduğuna inanmak kolay olabilir, ancak bunun nesnel olarak doğru olmadığını kabul etmeniz gerekir.
 5. Reddedilerek öğrenin. Morin kendinize “Bundan ne kazandım?” diye sormanızı önerir. “Acıya tahammül etmek yerine, [zihinsel olarak güçlü insanlar] onu kendi kendine büyümek için bir fırsata dönüştürün. Her reddedilmeyle birlikte güçleniyorlar ve daha iyi oluyorlar” diye belirtiyor.


Ayrıca psikolog Dr. Elizabeth Hopper, önem verdiğiniz bir şeye odaklanarak dikkatinizi yeniden yönlendirmenizi tavsiye ediyor. Sadece reddedilme üzerinde durmaktan alıkoymakla kalmayacak, sizin için önemli olan şeyleri düşünmek de öz-değer duygunuzu nereden ve neye çekmeniz gerektiğini size hatırlatmaya yardımcı olacaktır.[4]

Reddedilmek her zaman hoş olmasa da, hak ettiğiniz olumlu sosyalleşmeyi deneyimlemenizi engellememelidir.
“Muhtaç biri gibi görünmeden insanların beni sevmesini nasıl sağlayabilirim?”


Birçok insanı sosyal olmaktan alıkoyan bir diğer yaygın korku, insanların bizi sevmeyecekleri endişesidir. Ayrıca, insanları kendimiz gibi yapmaya çalışırken, çaresizlikten arkadaşlık için çok çabalıyormuş gibi görünmekten korkarız.


Ancak, sosyal olarak sevilebilir bir insan olmak için neler gerektiğine baktığımızda, bunun aslında hiç de zor olmadığını anlıyoruz. Aslında, sevimli bir insan olmanın temeli oldukça basit bir şekilde nazik olmaktır.

Ayrıca şu makalemize bakın: Çok Nazik Olmak ile Gerçekten Nazik Olmak Arasındaki Fark Nedir?

Çok iyi olmak diye bir şey olsa da, gerçekten iyi bir insandan hoşlanmamak için çok az insanın bir nedeni olmuştur. Bu da bizi beğenilebilirliğin ikinci özelliğine getiriyor: İçi dışı bir olmak.

İçi dışı bir olmak, söylediğiniz şeyleri kastetmek ve demek istemediğiniz şeyleri söylememektir. Tutarsızlık (yani sözleriniz ve eylemleriniz uyuşmadığında), içi dışı bir olmayan bir insanın en büyük göstergesidir.

Başkalarının yapmanı ve söylemeni istediğini düşündüğün şeyi yapmak ve söylemek -çünkü onların seni sevmesini istiyorsun- iyi değildir ve seni daha az sevilebilir kılarak tam tersi amaca hizmet edecektir.

Bunun yerine, sorular sorarak ve düşünceli olarak insanları önemsediğinizi göstermek, demek istediğiniz şeyleri söyleyerek ve hoşlandığınız şeyleri yaparak kendiniz olmak ve kibirli olmadan kendine güvenmek, okulda ve işte insanlarla bağ kurmanıza ve anlamlı ilişkiler geliştirmenize yardımcı olacaktır. ÖZGÜN OLUN.Arkadaşlar için muhtaç gibi biri görünmeden sevilebilir olmanın birkaç yolu daha:


 • Kendinizle ilgili her şeyi bir anda paylaşmayın. Dikkatli davranın. Tüm hayat hikayenizi veya kendinizle ilgili kişisel detayları ilgi gösteren ilk kişiye atmak çaresiz olarak algılanabilir.

 • Soğukkanlı davranmak. Sosyalleşme bağlamında kullanıldığında 'soğukkanlı' kelimesi oldukça belirsiz olabilir. Ancak bu durumda, sosyal bir etkinliğe her davet aldığınızda veya biri size ilgi gösterdiğinde gözle görülür şekilde aşırı heyecanlanmamanız gerektiği anlamına gelir. Öte yandan, 'soğukkanlı davranmak', biri davetinizi reddetmek zorunda kalırsa veya başka bir reddedilme biçimi yaşarsanız gözle görülür bir şekilde üzülmemeniz gerektiği anlamına gelir. Duygularınızın bu ekstremite yelpazesini (en azından diğer insanların görebileceği yerde) yönetmesini engellemek ve bu tür durumlarda nispeten tarafsız kalmak, umutsuz görünmenizi önleyecektir.

 • Neşeli ol. Kendiniz dahil her şeyi çok ciddiye almayın. Gülmeye, şaka yapmaya ve aptal olmaya istekli olun (uygun zaman ve yerde). Aptal görünmekten korktuğunuz için eğlence amaçlı sosyal etkinliklere veya sohbetlere katılmayı reddetmeyin - bu sizi gergin ve insanların ne düşüneceği konusunda çok endişeli biri gibi görünmenize neden olur, bu da yine aynı fikirde olduğunuzu gösterir. sevilmek için çok çabalamak.


Üniversitede nasıl arkadaş edinilir? Nasıl Sosyalleşilir? makalemizin ilk sayfasını okudunuz! İkinci ve son sayfayı okumak için Yazının Devamı'na tıklayabilirsiniz!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Buraya Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.

ads