header ads

Type Here to Get Search Results !

Bir Konuşmanın Bittiğini Nasıl Anlarsınız?

 Bir Konuşmanın Bittiğini Nasıl Anlarsınız?Bir Konuşmanın Bittiğini Nasıl Anlarsınız?Bir sohbetin bittiğini nasıl anlarsınız? Bir konuşmanın sona erdiğini nasıl anlarım? Nasıl konuşmayı bitirebilirim? Sohbeti nasıl kısa kesebilirim? Konuşmanın bittiğini nasıl anlarım ve bitiririm? Bir konuşma ne kadar devam etmeli? Sohbeti nasıl bitebilirim, sonlandırabilirim? Bu makalede buna değiniyor olacağız!

Bir sohbetin bittiğini nasıl anlarsınız? Bir konuşmanın sona erdiğini nasıl anlarım? Nasıl konuşmayı bitirebilirim? Sohbeti nasıl kısa kesebilirim? Konuşmanın bittiğini nasıl anlarım ve bitiririm? Bir konuşma ne kadar devam etmeli? Sohbeti nasıl bitebilirim, sonlandırabilirim? Bu makalede buna değiniyor olacağız!Sosyal bir ortamda yaşayabileceğiniz en rahatsız edici şeylerden biri, olması gerekenden daha uzun süren bir konuşmadır.

Belki konuşmayı kibar bir şekilde bitirme fırsatını kaçırdınız veya belki de insanların konuşmayı ne zaman bitirdiğini söylemekte zorlanıyorsunuz.

Aşağıdaki ipuçları, bitmiş bir sohbeti, konuşmayı uzatmanın garipliğinden kaçınabilmeniz için aranacak şeylerin bir listesini sağlayacaktır.1. Konuşmayı Analiz Edin


Konuşmanın bu noktaya kadar nasıl ilerlediğini düşünün. Konuşma bittiğinde bilmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:


 • Konuşma zaten uygun bir süre devam etti mi?(rahat bir ortamda 5-10 dakika)
 • Konuşmanın asıl amacını tartışmayı bitirdik mi?(Kişinin yeni işi hakkında soru sormak istemişseniz, bunu tartışmayı bitirdiniz mi?)
 • Birbirimizin hayatlarından haberdar olmak için genel sorular mı sorduk?(“İşler nasıl gidiyor?”, “Hala taşınmayı planlıyor musunuz?” vb.)
 • Konuşacak şeylerimiz bitti mi/konuşmada birden fazla sessizlikle karşılaştık mı?


Bu sorulardan bir veya daha fazlasına cevabınız “evet” ise, o zaman bitmeye hazır olabilecek eksiksiz bir konuşma yapmış gibisiniz. Bir sonraki adım, kişinin konuşmadan çıkmaya hazır olduğunu gösteren sözel olmayan ipuçlarını aramaktır.


2. Sözel Olmayan İpuçlarına Dikkat Edin


Konuşma sona erdiyse, diğer kişi muhtemelen konuşmanın bittiğini gösteren beden dili ipuçları sergiliyor olacaktır. Bu beden dili ipuçları şunlar:


 • Telefonlarını mı kontrol ediyor?
 • Saatine mi bakıyor?
 • Dikkati dağılmış gibi mi davranıyor?
 • Eşyalarını toparlamak/ayrılmaya mı hazırlanıyor?
 • Daha önce otururken ayağa mı kalkıyor?
 • Odadaki diğer insanlara/nesnelere odaklanmak (sizin yerine)?
 • Önemsiz şeyler yapmak (ağırlığı bir ayaktan diğerine kaydırmak, saçlarını, kıyafetlerini karıştırmak vb.)?
 • Konuşurken başka şeylerle mi ilgileniyorlar?

Aslında bu saydığım şeylere birçoğumuz aşinayız. Örneğin bir bayram ziyaretinde ana sohbet tamamladıktan sonra bu davranışlar sergilenir. Konuşacak pek bir şey kalmamıştır ve artık konuşmanın sona erdiğini anlamış oluruz.

Biri bunları yapıyorsa, bunu konuşmayı bitirmenin (ve başka biriyle yeni bir konuşma başlatmanın) zamanının geldiğinin bir işareti olarak kabul edin.


3. Sözlü İpuçları Takip Edin


İnsanlar bir konuşmayı bitirmeye hazır olduklarında, dinlemeniz gerektiğini söyleyecekleri bazı şeyler vardır. Bazen konuşmayı bitirmeye çalıştıklarını mı yoksa arkadaşça küçük bir konuşma yapmaya mı çalıştıklarını söylemek zor olabilir, bu nedenle bu “kapanış ifadeleri” listesini bir referans noktası olarak kullanın.


 • Konuşmayı özetlemek
"Her neyse, kaybolan yüzüğünü bulduğunu duyduğuma sevindim!"
''Gerçekten bu konuda iyi gidiyor gibisin!"
''Bisikletin hakkında duyduğuma üzüldüm ama araba arama konusunda beni haberdar et!"
 • Kapanış şakaları
"Seninle konuşmak güzeldi!"
''Seni tekrar görmek güzel!"
''Karşılaştığımıza sevindim!"
 • Ayrılış ifadeleri
"Pekala, gitsem iyi olacak."
''Geç oluyor! Eve gitsem iyi olacak."
"Yetişmem gereken bir yer var."
 • Diğer görevlere referanslar
"Birikmiş çok işim var!"
''Gerçekten işe geri dönmeliyim."
''Ah, yapacak çok işim var!"
''Bugün yapmam gereken bir sürü işim var."
 • Daha sonra buluşmak/konuşmak için planlar yapmak
"Gitmem gerek ama sonra konuşabilir miyiz?"
''Kısa kestiğim için üzgünüm ama yarın kahve içmek için buluşalım, böylece hikayeni bitirebilirsin."
''En yakın zamanda akşam yemeği yiyelim!"
''Kaldığımız yerden devam etmek için seni daha sonra arayabilir miyim?"Bu ifadelerden herhangi biri (veya benzer ifadeler), konuşmanın sona erdiğinin açık göstergeleridir. Bu noktada konuşmaya devam etmek uygun olmaz ve vereceğiniz yanıt, kişinin konuşmayı kapatma çabalarına uygun olmalıdır. Aksi takdirde karşınızdaki kişiye saygısızlık etmiş olursunuz.


Birinin konuşmayı bitirmediği bir durumdaysanız, bunun ne kadar rahatsız edici olabileceğini bilirsiniz. Daha da kötüsü, bitmeye hazır bir sohbeti uzatanın siz olduğunu çok geç fark ettiğinizde... 

Bir konuşmanın bittiğini gösteren bazı sözlü ve beden dili ipuçlarını hatırlamak, bu utanç verici senaryodan kaçınmanın kolay bir yoludur.

Artık bir konuşmanın bittiğini anlayabilirsiniz. Peki ya konuşmayı nasıl kibar bir şekilde bitireceğiniz?

O halde Bir Konuşma Nasıl Bitirilir? (Kibarca) makalemize de göz atmanız faydanıza olacaktır. 


Sizin bu konuda paylaşacağınız şeyler var mı? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşın. Siz bir konuşmayı nasıl bitirmeyi tercih ediyorsunuz?


Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen Buraya Spam Yapmayın. Tüm Yorumlar Yönetici Tarafından İncelenir.

ads